Semahat Aracı Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi’nin Temelleri Atıldı

İzmitli ARACI Ailesinin sahibi olduğu Koruma Klor Alkali San ve Tic. A.Ş ile Koruma Temizlik A.Ş, Kocaeli Üniversitesi ve Kocaeli Büyükşehir Belediyesinin işbirliğiyle Türkiye’de bir ilk olacak olan “Semahat Aracı Yaşlı Tıbbi Bakım Merkezi” nin temeli Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Sayın Fikri IŞIK’ ın katılımıyla atıldı.

Klasik anlamdaki yaşlı bakım evi (huzur evi) anlayışından farklı planlanan bu merkez; Kocaeli Üniversitesi Tıp Fakültesi bünyesinde çalıştırılacak ve merkezin kurulma amacına uygun mefruşat, malzeme, teknik-idari personelin tahsisi ve işletmesinden Kocaeli Üniversitesi sorumlu olacaktır. Merkezin inşaat sonrası verimli çalıştırılması için Belediye, Üniversite, İl Sağlık Müdürlüğü, Aile ve Sosyal Politikalar İl Müdürlüğü ve Kent Konseyi ile ortak çalışmalar yürütülmektedir.

Medikal desteğe ihtiyacı olan evde bakılması mümkün olmayan Demans hastası yaşlıların bakımının sağlanacağı son derece modern koşullara sahip ve Türkiye’de ilk ve örnek olacak olan bu merkez 6 katta toplam 12 bin metrekare alanda hizmet verecektir. 180 yataklı oda, Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon Havuzu, Rehabilitasyon ve Muayene, Dinlenme, Doktor-Hemşire Odaları, Mekanik ve Elektrik Merkezleri, Sosyal Alanlar (Kafeterya, yemekhane, okuma-dinlenme odaları) bulunacaktır.