Koruma yaşamın her anında

Hakkımızda

1949 // Koruma’nın yolculuğu başlıyor.

Üretmek, bağımsızlık, çağdaşlık gibi Cumhuriyet ideallerini kurum kültürünün merkezine koyan Koruma, ülkemizin zirai gelişimini sağlamak ve bu yolla ülkemizi kalkındırmak amacıyla ‘’Türkiye’nin ilk zirai ilaç şirketi’’ unvanıyla yolculuğuna 1949’da İstanbul’da başladı.


1995-2000 //Koruma Klor Alkali kuruldu.

1994’te V. İbrahim Aracı’nın Koruma Derince fabrikasını satın alması ile Koruma Klor Alkali olarak Kocaeli’de yeni bir sayfa açtı. 1995 itibari ile modern üretim yöntemlerine geçiş için yatırımlar başlatıldı.


Klor Alkali üretimi konusunda dünyaya örnek olacak güçteki Koruma Şirketler Grubu sadece üretim değil, lojistik konusunda da çok önemli adımlar attı. Bunlardan en önemlisi kendi bünyesindeki nakliye şirketi ve kiralık araçlarıyla seksenin üzerinde lojistik araç filosuyla Türkiye’nin beş bölgesinde üretim ve depolama avantajı sunarak müşterilerine hızlı ve ekonomik nakliye hizmeti sağlaması oldu. Böylelikle tüm müşterilerini yüksek stok maliyetinden kurtardı.


2000 - 2012 // Ülkemiz için büyüyoruz.

Koruma, yeni bir bin yıla girilmesiyle birlikte büyümeye ve ülkesini büyütmeye devam etti. 2000 - 2006 yılları arasında klor alkali tesisi mevcut civalı (mercury) teknolojiden modern membran tesisine çevirildi ve kapasite artırımı gerçekleşti. 2007’de Kırıkhan/Hatay klor alkali tesisi devreye alındı. Böylece Güneydoğu’nun ilk klor alkali tesisi Akdeniz, Doğu ve Güneydoğu’ya hizmet vermeye başladı. 2012’de EPDK’nın ilk otoprodüktör lisansını alan Koruma, Derince tesislerinde kojenerasyon tesisini kurdu ve Denizli klor alkali tesisini devreye aldı. İstanbul Sanayi Odası verilerine göre Türkiye’nin en büyük ilk 500 sanayi kuruluşu arasında yer alan Koruma, her geçen yıl bu listede daha üst sıralara tırmandı.


2015 – 2018 // Daha iyisini araştırıyor, daha iyisini geliştiriyoruz.

İnovasyonun, yeniliğin sürekli gelişimin izinden giden Koruma, çağın gerekliliklerini kurulduğu günden bugüne sürekli devam ettirdi. Bu doğrultuda kendi üretimlerini iyileştirmek ve özellikle Türkiye’de üretilmeyen ve ithal edilen kimyasal ürünleri yelpazesine eklemek için 2015’te Ar-Ge tesisini kurdu. Bu Ar-Ge tesisinden çıkan TUBİTAK destekli ilk proje tesisin kuruluşundan hemen 1 yıl sonra, 2016’da onaylandı. 2018’de ise Horizon 2020 projesi onaylanarak ilk defa AB destekli bir projede görev aldı.


2019 - ∞ // Daha iyi ve güçlü bir gelecek için çalışıyoruz.

Koruma, köklü kültürü ve değerli mirasının izinde insan odaklı, teknolojik ve bilimsel çabaları yoluyla daha iyi ve güçlü bir gelecek için çalışmalarına devam ediyor.


koruma2 (5)



koruma 3 (3)